fbpx
Pięć wielkich elementów
1 kwietnia 2019

Sztuką jest poznawać świat zgodnie ze swoją naturą.

Ayurveda – wiedza o zdrowym życiu

W ostatnich latach dostrzegam wzrost zainteresowania mądrością jaką daje starodawny system medyczny i filozoficzny Ayurvedy. Wcześniej postrzegana jako coś ezoterycznego, dziś przechodzi swój renesans. To popchnęło mnie aby współczesnym językiem opisać podstawowe zasady Ayurvedy, która przy bliższym poznaniu okazuje się prosta, logiczna, dostępna do codziennego wdrożenia w swoje życie.

 

Zacznijmy od początku…

 

Bogactwo starożytnej wiedzy szacuje się na 5-6 tys lat przed erą Chrystusa. Mity i legendy hinduskie głoszą, że sam Brahma (Bóg Hinduskiego Panteonu), pierwszy nauczyciel Ayurvedy skomponował tekst Wed liczący 100 tys wersetów, skróconą i bardziej zrozumiałą wersję -Ashtanga Ayurveda- przekazał zaufanym uczniom. Początkowo wiedza ta była przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie w formie hymnów i pieśni. Pierwsze wzmianki zostały zapisane sanskrytem (starożytny język Indii) w Wedach. Wedy to najstarsza na świecie zachowana literatura sprzed  2500- 2000 lat p.e.ch. Warto zaznaczyć, że Hipokrates- uznawany za ojca medycyny czerpał wiedzę właśnie z doświadczeń ayurvedy, dzięki czemu jej mądrości zaznaczyły się w Grecji, Egipcie. Kanony Ajurvedyjskie posłużyły również do stworzenia kolejnego wielkiego systemu medycznego – Chińskiej Medycyny Tradycyjnej (CMT) stąd Ayurveda nazywana jest „matką nauk medycznych”.

 

Podstawy systemu medycznego

 

W Ayurvedzie cała podróż przez życie traktowana jest jako świętość. Już samo tłumaczenie słów Ayur- życie,  veda – wiedza, sztuka – podkreśla, Iż cała wiedza poświęcona jest SZTUCE zdrowego życia. Medycyna jest sztuką, życie jest sztuką.  Ayurveda nauczyła mnie ,że terapia staje się leczeniem dopiero wtedy gdy osoba uzdrawiająca jest w nią zaangażowana i to najbardziej wyróżnia ten system od nowoczesnej „tabletki.” Musisz tknąć w nią cząstkę siebie, swoich chęci, zaangażowania. Pamiętaj ta sztuka skierowana jest na samo-uzdrowienie poprzez świadomość.

 

Ayurveda postrzega człowieka całościowo. Dotyka każdego aspektu, zajmuje się naturą, celem i sensem ludzkiego życia. Obejmuje metafizykę i fizykę, zdrowie i chorobę, szczęście i smutek. W wedyjskiej wiedzy celem życia jest samopoznanie lub samospełnienie tj. realizacja boskiej świadomości i wyrażanie tej boskości w codziennym życiu. Osiągnąć to możemy  poprzez zachowanie równowagi między ciałem, umysłem i duszą. Pełne zdrowie nie definiuje jako brak symptomów choroby ale przede wszystkim jako stan dobrego samopoczucia fizycznego, rodzinnego, materialnego i psychicznego.

 

Ludzki organizm to mikrokosmos, który równocześnie jest odzwierciedleniem wszechświata jak i nierozerwalną jednością z nim. Istniejemy jako jednostki, jednak stanowimy część środowiska zewnętrznego – Matki Ziemi. NIe ma żadnej różnicy pomiędzy gotowaniem posiłku w garnku na kuchence a gotowaniem posiłku w garnku jakim jest nasz żołądek. W obu przypadkach ciepło oddziaływuje na pożywienie w celu lepszego przyswajania. Mechanizm jest ten sam. Ten przykład pokazujemy jak zasady świata zewnętrznego możemy przenieść do naszego organizmu.

 

 

Bardzo ważnym pojęciem występującym w Ayurvedzie jest Prana (pranah) Energia, która przejawia się we wszystkim co żyje. Prana to siła życiowa, przenikająca wszechświat i objawiająca się w pięciu żywiołach:

 

Przestrzeni (akasa) – odległość oddzielająca materię. Przestrzeń w której wszystko się przejawia, wszystko się dzieje, do której wszystko powraca.

Powietrzu (waju) – materia w stanie gazowym, której cechą charakterystyczną jest mobilność i dynamizm, Istnieje bez formy.

Ogniu (agni) siła , dzięki której substancja może się przekształcać w płynną lub gazową formę i na odwrót. Cechą charakterystyczną tej siły jest transformacja.

Wodzie (apas) materia w stanie płynnym , której cechą charakterystyczną jest płynność .

Ziemi (prithiwi) materia o stanie stałym , której charakterystyczną cechą jest stabilność, trwałość lub sztywność. Jest ona substancją stałą.

 

W człowieku prana występuje pod postacią zróżnicowanej energii vaty, pitty i kaphy.  Zostajemy w nią wyposażeni już w momencie zapłodnienia. Odtąd każdy z nas posiada niepowtarzalne połączenie energetyczne pięciu elementów, a wszelkie zaburzenia (choroby) biorą się z zachwiania energetycznego w ciele. Ayurveda ma nam pomóc w równoważeniu tej energii poprzez regulację trzech dosh (vata, pitta, kapha). Więcej o charakterystyce poszczególnych dosh opiszę w następnym artykule.

 

Aby odkryć swoją pierwotną naturę (prakriti) wystarczy wypełnić test, który otrzymać po wpisaniu w formularz kontaktowy hasło : test prakriti. Test prześlę mailem zwrotnym.

5 Komentarze

 1. Justyna pisze:

  Test prakriti

 2. Basia pisze:

  Dzień dobry, test praktiti. Dziękuję B.Kopertowska

 3. Ania pisze:

  Prakriti

 4. Kapha pisze:

  Dziękuję pani Karina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

//]]>