fbpx
PITTA – charakterystyka
25 kwietnia 2019
Rytuały SPA – który wybrać?
23 września 2020

Kapha łączy w sobie element ziemi i wody.

Kapha- cechy charakterystyczne

 

Budowa ciała

Osoby o typie konstytucjonalnym kapha mają solidną budowę ciałą, solidne ramiona/ biodra o wywarzonej strukturze kośćca. Mają tendencję do przybierania na wadze. Szybko tyją i wolno zrzucają masę. KObiety typu kapha szybko przybierają w dolnych partiach ciała, mężczyźni zaś w okolicach brzucha. Ten typ aby utrzymać średnią budowę ciała muszą regularnie wykonywać aktywność fizyczną.

 

Kolor skóry i cera

Osoby typu kapha lubią przebywać na słońcu, opalają się jednostajnie na całym ciele i ze względu na wysokie nawilżenie ciała wytrzymują długo na słońcu i rzadko ulegają poparzeniu. Dobrze też znoszą zimno ze względu na grubą warstwę tłuszczu. Ręce i nogi mają naturalnie ciepłe. Skórę lekko tłustą, gładką, dobrze nawilżoną. Zdarzają się pieprzyki. Są umiarkowanie owłosieni, poca się rówiez umiarkowanie i regularnie na całym ciele.

 

Włosy, oczy, paznokcie, zęby

Osoby tej konstytucji zazwyczaj mają włosy ciemne bądź czarne, grube, zdrowe, gładkie i błyszczące się z tendencją do przetłuszczania. Często nieco pofalowane.

Oczy typu kapha są duże, błyszczące, dobrze wilgotne, o ciemnym odcieniu chodź bywają i niebieskie.

Paznokcie typu kapha są silne, duże, regularne, mogą wydawać się nieco blade.

Zęby kapha są silne i zdrowe. Duże, błyszczące i równe. Rzadko występuje nalot na języku jeśli już to ma odcień biały, zielono- biały o konsystencji zsiadłego mleka i towarzyszy mu słodkawy, słodkawo-kwaśny posmak w ustach.

 

Apetyt

Kapha ma regularny i umiarkowany apetyt. Ich wolny metabolizm objawia się tym, że mogą cały dzień przetrwać bez jedzenia i nie wpłynie to na ich nastrój, z natury magazynują na zapas. Pod wpływem silnych emocji mają tendencję do zajadania stresu.

Osoby te nie mają potrzeby by jeść rano śniadania, zazwyczaj pierwszy posiłek zjadają około południa. Nie mają również potrzeby wspomagać się środkami pobudzającymi typu kofeina, chodź nie raz dla smaku wypiją filiżankę kawy.

Wypróżnianie jest regularne, powolne, występuje  raz dziennie. Stolec jest dobrze uformowany, rzadko twardy. Zaparcia zdarzają się rzadko w ich przypadku wystarczą średnio silne środki przeczyszczające.

 

Menstruacja i popęd seksualny

Kobiety typu kapha zwykle mają bezproblemowe miesiączki, regularne ze średnią intensywnością krwawienia jasnego koloru. Przed cyklem może wystąpić nadmierna ilość upławów, zatrzymywanie się wody w organizmie, obrzęki, obrzmienie piersi, świąd pochwy, spowolnione trawienie oraz ospałość.

Popęd seksualny typu kapha jest mniejszy niż u pozostałych dosh zazwyczaj potrzebują więcej czasu aby się rozkręcić, jednak gdy już ich podniecenie jest na odpowiednim poziomie preferują stosunek powolny lecz długi. Kapha jest osobowością, która niezbyt chętnie wydatkuje energię dlatego też wszystkie aktywności, które ją zużywają ciężej im przychodzą jednak gdy już doznają ich zalet ich apetyt wzrasta.

 

Sen, marzenia senne

Typ konstytucjonalny kapha szybko zasypia, śpi ciężko i głęboko, budzi się wypoczęty, lubi dłużej spać ponieważ związane jest to z kumulowaniem energii. Sny ma  spokojne, harmonijne o sielance, odpoczywaniu, jedzeniu, przyjemnościach. Nie są intensywne ani emocjonalne dlatego też nie zapadają w pamięci.

 

Wytrzymałość, aktywność fizyczna

Osobowość kapha najlepiej znosi aktywność fizyczną z wszystkich dosh, jest bardzo wytrzymała to za sprawą tonusu mięśni jaka posiada, jednak niejmniej jest zainteresowana wydatkowaniem energii. Typ ten z natury lubi kumulować i wszystkie działania, które przyczyniają się do ciągłego odkładania: leniwe poranki, długi sen, brak aktywności itd. Kiedy jednak ma motywację, regularne ćwiczenia wprawiają ją w lepsze samopoczucie i sprawiają przyjemność. Po ćwiczeniach rzadko bywa głodna. Aktywne życie pozwoli utrzymać odpowiednia wagę co sprawi, że sylwetka utrzyma się w odpowiednich proporcjach. Zalecane są wyczerpujące ćwiczenia na wysokim tętnie.   

 

Cechy osobowości, styl bycia

Osoby typu kapha są zazwyczaj spokojne, ciężko wyprowadzić je z równowagi, są tolerancyjne, pomocne, zawierają długie, wierne przyjaźnie, nierzadko też z tego powodu są wykorzystywane. Najważniejszy jest dla nich dom rodzinny, przyjemna, przyjazna atmosfera lubią otaczać się wszystkim co przypomina im to ciepło. Są cierpliwe, wyrozumiałe, mają wielkie serce i pokorę. Są świetnymi pocieszycielami, mają w sobie dużo empatii. Uważnie analizują tematy, zanim podejmą decyzją. Jeśli już się na coś zdecydują, są wierne swoim wyborom i nieprędko zmieniają zdanie.

Ich stabilność może doprowadzić do zbytniej bierności, chciwości, zaborczości przywiązania do ludzi i rzeczy. Wrodzony spokój i samozadowolenie przekłada się na to, że nie odczuwają popędu do rozwoju.

Kapha myśli za pomocą emocji, z łatwością zapamiętuje doznania kinetyczne. Skojarzenia zmysłowe z łatwością przeistacza w swoje emocjonalne odczucia. Ma świetny zmysł smaku. Nauka teorii przysparza jej niemały problem, musi ją powtarzać kilkukrotnie jednak kiedy już się czegoś nauczy, pamięta na długo.

Kapha nie lubi konfrontacji i wychylania się, raczej na trudne sytuacje spogląda z boku z nadzieją, że sprawa ucichnie. Nie lubi zmian i niespodzianek. Jest wrażliwa na swoim punkcie i jeśli już ktoś nadepnie jej na odcisk potrafi wybuchnąć z wielkim impetem i będzie pamiętać urazę na długo. Nagłe zwroty akcji bardzo je stresują. Kapha ma swoje nawyki, często też popada w rutynę i jest jej z tym dobrze. Zawsze ma pieniądze odłożone na czarną godzinę, uważa że są po to by je kumulować chodź i jej zdarzy się wydać większą sumę pod wpływem emocji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

//]]>