fbpx
WATA – charakterystyka
25 kwietnia 2019
KAPHA- charakterystyka
25 kwietnia 2019

Pitta łączy w sobie żywioł ognia i wody.

Pitta – charakterystyka

Budowa ciała

Osoby o typie konstytucjonalnym pitta są średniej budowy ciała, posiadają proporcjonalne wymiary głowy, ramion,bioder, rąk, nóg, stawów. Są średniej wysokości. Ich waga utrzymuje się z niewielkimi wahaniami gdy są w równowadze. Na ogół szybko tyją ale i równie szybko zrzucają wagę. Tłuszcz odkłada się u nich równomiernie na całym ciele.

 

Kolor skóry i cera

Osoby typu pitta mają jasną skórę w kolorze różowym bądź miedzianym. Ciepłą w dotyku ze względu na ich gorącą i pobudliwą naturę. Lubią ciepło jednak zbyt wysokie temperatury ich męczą. Mają dobre krążenie jednak występuje również tendencja do nadciśnienia ze względu na dynamiczny temperament. Po wysiłku skóra staje się czerwona, bardzo pobudzona szczególnie na twarzy. Pitta często się rumieni oraz ma soczyście czerwone usta- wskazuje na dobre ukrwienie. Osoby rude i piegowate mają często posiadają pierwiastek pitta.

Mają wrażliwą skórę podatną na wypryski, wysypki, stany zapalne. Choroby skóry w ajurwedzie są o podłożu pitta. Owłosienie na ciele jest jasne i delikatne. Pocą się nadmiernie ze względu na swój gorący temperament. Często pod wpływem stresu poca się im dłonie.

 

Włosy, oczy, paznokcie, zęby

Jak już wcześniej wspomniałam osoby o naturalnie rudym kolorze włosów mają pierwiastek pitty. Również osoby w kolorze blond lub ciemnym blond należą do pitty. Typ ten ma również tendencje do szybkiego siwienia i łysienie- ze względu na wysoki poziom testosteronu. Włosy są zazwyczaj cienkie, proste i delikatne, czasem przetłuszczające się co przyćmiewa ich blask.

Oczy pitta są średniego rozmiaru i mają jasny odcień: orzechowy, zielony, rdzawy, jasnoniebieski oraz intensywnie niebieski spotykany często u rudych osób. Blaks ich oczu jest intensywny, charakterystyczny, ognisty. Często też dochodzi do przekrwienia białkówki.

Paznokcie osób pitta są miękkie, elastyczne, silne nieco różowe ze względu na dobre ukrwienie.

Zęby u osoby typu pitta są średniej wielkości z tendencja do próchnicy i krwawień dziąseł. Nalot na języku u zdrowej pitty występuje rzadko, częściej dochodzi do podrażnień języka w wyniku czego pojawia się krwawienie. W przypadku braku równowagi osoby typu pitta mają tendencję do tworzenia się chorobotwórczych narośli w jamie ustnej. Wcześnie rano może pojawić się posmak kwaśny bądź metaliczy w ustach.

 

Apetyt

Osoby o konstytucji pitta charakteryzuje dobry ogień trawienny. Lubią jeść, mają apetyt. Za to nie znoszą omijać posiłków, często gdy ich pora mija a posiłku wciąż nie ma, stają się poirytowane i rozdrażnione.

Syte śniadanie jest podstawą ich funkcjonowania, również mają tendencję do nadużywania kofeiny co podnosi poziom gorąca w ciele jak i złości. Nadmiar kawy powoduje luźny stolec.

Pitta nie mają problemów z wypróżnianiem, robią to regularnie. Zwykle ich stolec jest dobrze uformowany o zabarwieniu żółtym. Nadmiar pitty w ciele objawia się intensywnie żółtym wręcz pomarańczowym odcieniem stolca.

 

Menstruacja, popęd seksualny

Kobiety typu pitta mają regularne miesiączki, krwawią dłużej i obficie ze względu na swe naturalne gorąco. Tuż przed miesiączką może wystąpić biegunka, lekkie rozdrażnienie, intensywna chęć na jakiś pokarm, wzmożony problem ze skórą- wypryski, średnio silne skurcze, bóle głowy- zwykle migrenowe.

Gorąco pitty objawia się również w popędzie seksualnym. Z natury pitta jest zrównoważona dlatego potrafi znaleźć równowagę pomiędzy pragnieniem a zaspokojeniem jednak jeśli już się na coś zdecyduje, dobrze to zaplanuje, wie czego chce to szybko dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Jeśli coś ją spowalnia czy przeszkadza w ich osiągnięciu celu pojawia się gniew. Osobowość pitta jest bardzo sensualna, pewna swoich zalet i rozważnie je wykorzystuje.

 

Sen, marzenia senne

Typ pitta zasypia z łatwością, nie budzi się w nocy, bez trudu wstaje wypoczęty. Sen jest głęboki, nie przeszkadza im hałas nocny. Nawet jeśli coś je w nocy wybudzi, zasypiają od razu i nie wpływa to na ich samopoczucie nawet gdy zdarza się kilka dni z rzędu. Problemy ze snem mogą się pojawić głównie z nadmiaru pracy. Pitta pamięta swoje sny, sny występują często, są intensywne, kolorowe, przepełnione pasją, często występuje w nich jakaś energia: ogień, światło, żar. Osoby te potrafią kontrolować swoje sny. Jeśli pojawiają się marzenia senne o ściąganiu to zwykle pitta jest osobą ściągającą. Sny o kupowaniu – przekazywaniu pieniędzy są charakterystyczne dla pitta, gdyż występuje w nich pierwiastek  “zielonej” energii pieniądza.

 

Wytrzymałość, aktywność fizyczna

Osoby typu pitta charakteryzują się dobrą wytrzymałością. Lubią rywalizować, są kompulsywne i często to jest powodem ich przesadnej aktywności. Zalecane są energiczne ćwiczenia w odpowiednim tempie do momentu rozgrzania. Przesadne rozgrzanie objawia się zawrotami głowy i długo utrzymującą czerwoną twarzą. Po dobrym treningu mają silny apetyt.

 

Cechy osobowości,  styl bycia

Osobowość pitta jest stanowcza i energiczna. Z natury jest odważna, uczciwa, przyjazna dla otoczenia. Kiedy ma dobry dzień tryska entuzjazmem, jednak gdy wpadnie w złość bywa okrutna i łatwo rani swą oziębłością innych. Potrafi zdominować jeśli jej się na to pozwoli. Głównie zwraca uwagę na praktyczną stronę życia. Łatwo nawiązuje przyjaźnie zwłaszcza gdy ktoś może wydać jej się przydatny. Jest konkretna, inteligentna, zazwyczaj mówi zwięźle i na temat. Wie czego chce i jakiś środków użyć aby osiągnąć zamierzony cel. Z zewnątrz wydawać się mogą aroganckie i niecierpliwe zwłaszcza dla osób, które wydają się im mniej bystre mogą wykazywać brak tolerancji.

Pitta jest pochłonięta swoim rozwojem, nie często też uważa się za kogoś lepszego, zawsze ma ostatnie słowo .Jest przekonana o własnej racji, potrafi też pociągnąć za sobą ludzi jest charyzmatyczna i przywódcza, dlatego też często zostaje liderem grupy. Jest skuteczna w metodycznym planowaniu oraz wdrażaniu nowych idei to sprawia im przyjemność. Uwielbiają wdrażać nowe pomysły, które przekładają się na przyszły rozwój jednak są mało zainteresowane codzienną monotonią, szczegółami związanymi z kierowaniem projektu. Mądrze zarządzają pieniędzmi, nie mają problemu z kontrolowaniem wydatków ani z wydawaniem jeśli uznają coś za potrzebne. Budowanie nawyków również nie sprawia im trudności jeśli uznają coś za korzystne.

Pitta kieruje się wzrokiem to jej dominujący zmysł. Bez trudu wizualizuje wszystko o czym pomyśli z fantazyjną domieszką. Dobrze i skutecznie prowadzi słowem jednak zawsze wpierw stara to sobie zobrazować. Łączy w ten sposób słowa z emocjami- zapamiętuje obrazami.

Z łatwością zapamiętują i uczą się nowych rzeczy i długo pamiętają wydarzenia szczególnie połączone z domieszką emocji. Gniew jest ich dominująca emocją jeśli rozgniewamy pittę długo będzie wracać i rozpamiętywać wydarzenie. Niepotrzebnie podtrzymując tą emocję i tracąc energię.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

//]]>