fbpx
Pięć wielkich elementów
1 kwietnia 2019
WATA – charakterystyka
25 kwietnia 2019
Pierwotna natura

Prakriti – twoja pierwotna natura

 

Nie sposób zrozumieć Ajurwedę bez zrozumienia kilku podstawowych zasad i pojęć na których się opiera. Jednym z nich jest właśnie prakriti. Prakriti to nic innego jak wrodzony wzorzec metaboliczny, urodzeniowa konstytucja, która jest uwarunkowana stanem ciała ojca i matki podczas zapłodnienia. Na twoją konstytucja wpływają geny rodziców ich dieta, nawyki, przekonania, emocje utrzymujące się podczas ciąży oraz nietypowe wydarzenia, które wystąpiły w okresie okołoporodowym. Jesteś owocem swoich rodziców, owocem całego rodu, dlatego tak ważne jest aby pamiętać o tym, że swoją tożsamość zawdzięczasz właśnie im.

 

To niezmiernie ważny czynnik, zapomniany przez wielu. Współczesne społeczeństwo odcina się od swoich korzeni, swojego rodu. Nie pielęgnuje więzi z nimi, a to oni przyczynili się, że możesz uczestniczyć w boskim planie. Podziękuj im za to.

Jak możesz zadbać o tą więź?? Słuchając ich historii, interesując się nimi, po prostu rozmawiając, przyjmując wszystko co działo się w historii Twojej rodziny z szacunkiem i pokorą i przekazując te słowa dalej. Dbając o to by wspomnienia wciąż były żywe. By pamięć o przodkach żyła w Twojej rodzinie.

Pewnie nie raz pojawi się zaskoczenie na Twej twarzy gdy znajdziesz podobieństwo pomiędzy sobą a innymi członkami rodziny. Będąc uważnym dostrzeżesz podobieństwo w sytuacjach jakie was spotkały. Znajdziesz programy rodzinne, które funkcjonują do dziś, a świadomość ich pozwoli Ci je zrozumieć i przerwać.

 

Znajomość swojej konstytucji pozwoli Ci lepiej zrozumieć swoją naturę, dlaczego w pewnych sytuacjach reagujesz tak czy inaczej, dlaczego nie potrafisz zmienić pewnych nawyków, preferencji dietetycznych, aktywności, emocji, czemu twoje ciało wygląda właśnie tak. To wszystko warunkuje konstytucja – będziesz ją mieć do końca życia. Czy Ci się to podoba czy nie. Możesz jednak nauczyć się jak postępować by nie doprowadzić do zaburzeń na poziomie ciała, umysłu i duszy. Dzięki czemu zachowasz zdrowie fizyczne, mentalne i społeczne. Będziesz mógł przewidzieć przebieg choroby, dobrać odpowiednią terapię. Ajurweda pozwoli Ci również zrozumieć zachowania innych ludzi co wpłynie na jakość waszych relacji.

 

Odkrycie własnej konstytucji

Do określenia swojej pierwotnej konstytucji Ajurweda wykorzystuje teorię trzech dosh. Prakriti zatem wyraża się w kategoriach wata, pitta, kapha. Wstępne informacje o DOSZACH, cechach im charakterystycznych oraz połączeniu z pięcioma elementami znajdziesz w kolejnych wpisach.

 

Wyróżniamy osiem możliwych typów konstytucji:

Konstytucje czyste:

  • wata
  • pitta
  • kapha

 

Konstytucje dwudoszowe:  występują najczęściej. To osobowości, które w pewnym sensie są podzielone. Występują w nich dwie osobowości, które objawiają się w różnych sytuacjach i reakcjach na te sytuacje.

  • wata-pitta
  • wata-kapha
  • pitta-kapha

 

Najrzadziej występujące połączenia- konstytucje trzydoszowe:

  • wata-pitta-kapha zrównoważony
  • wata-pitta-kapha niezrównoważony

 

Typ wata-pitta-kapha zrównoważony bardzo rzadko występuje są to osoby o bardzo dobrym zdrowiu i jedynie bardzo wysoki, długotrwały stres może wytrącić je z równowagi.

Typ wata-pitta-kapha niezrównoważony również rzadko występuje, jednak z natury są to osoby bardzo chorowite i muszą utrzymać dużą dyscyplinę aby być zdrowe.

 

Najczęściej spotykamy się z pozostałymi 6 typami i na nich też się skupimy. Najprostszym sposobem aby odkryć własną konstytucję jest wypełnić test składający się z kilkunastu pytań szczegółowo opisujących cechy charakterystyczne dla poszczególnych dosh. Pytania te dotyczą wyglądu zewnętrznego, cech osobowościowych, charakterystycznych emocji i stylu życia.

 

Konstytucja się nie zmienia mamy jedną do końca życia to co się może zmienić i zależy wyłącznie od nas jest postrzeganie. Po poznaniu swojej konstytucji i zrozumieniu swoich mechanizmów łagodniej ocenisz swoje wybory, postępowanie czy reakcje i nagle to co wcześniej było dla Ciebie niezrozumiałe wywoływało u Ciebie niepotrzebne emocje staje się jasne. Niech dzisiejsze odkrycie stanie się podstawą do większego zrozumienia siebie i budowania nawyków nowego stylu życia, który jest zgodny z Twoją naturą, nawyków- działań służących Twojemu zdrowiu.

 

Test określający prakriti możesz pobrać zapisując się do newslettera.

Możesz również przeczytać opis poszczególnych dosz w kolejnych wpisach.

 

Jeśli coś wyda Ci się niezrozumiałe, nie obawiaj się zadać pytanie. Kto pyta nie błądzi;]

Zapraszam do kolejnych wpisów już wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

//]]>