fbpx
Pierwotna natura
Prakriti – Twoja pierwotna natura
25 kwietnia 2019
PITTA – charakterystyka
25 kwietnia 2019

Przestrzeń

Wata- charakterystyka

Budowa ciała

Osoby o typie konstytucjonalnym wata zwykle charakteryzują się wysokim wzrostem bądź bardzo niskim wzrostem. O szczupłej/ bardzo drobnej budowie. Kości mogą mieć bardzo lekkie, cienkie bądź wręcz odwrotnie, mocne, silnie zaznaczone. Charakterystyczne jest również trzeszczenie stawówu tych osób.

Ten typ ciała trudno przybiera na wadze. Może przez wiele lat odżywiać się chaotycznie, niezdrowo, nieregularnie i nie tyć do czasu, aż miara się przeleje. Zazwyczaj wtedu tłuszcze odkłada się w środkowej części ciałą w postaci oponki. Jednak wystarczy zmiana nawyków, trochę aktywności i wszystko wraca do normy. Osoby tego typu błyskawicznie wydatkują energię z pożywienia, która dociera do nich zanim zdążą je zmagazynować. Często określane jako “skóra i kości”.

 

Kolor skóry i cera

Osoby typu wata mają naturalnie ciemną cerę w tym wypadku szybko się opalają i nie ulegają poparzeniom jednak z własnego doświadczenia wiem, że wiele osób o tym typie doszy posiada bardzo jasną karnacją i należy uważać z opalaniem.

Dobrze znoszą wysokie temperatury ale nie na długo, regularne, stopniowe dostarczanie promieni słonecznych ożywiają tą doszę jednak na zbyt dużym, ciągłym słońcu czują się zmęczone. Jest to typ o chłodnej naturze dlatego umiarkowanie zimne temperatury również wychodzą mu na zdrowie. Często śpią w chłodnym pomieszczeniu przy otwartym oknie, nie przeszkadza im brak przykrycia.O ile są w równowadze. Wyczerpana wata zdecydowanie będzie potrzebować więcej ciepła.

 

Osoby typu wata mają tendencję do wysuszania skóry, ponieważ zwiększone wydatkowanie energii powoduje szybkie zużycie substancji nawilżających. Skóra szybko pęka, staje się szorstka, podatna na egzemy i łuszczyce głównie w okolicach łokci, kolan, kostek, pięt, głowy. Często mają wysuszone usta.

Owłosienie na ciele jest bardzo skąpe bądź wręcz odwrotnie bardzo obfite. To ze względu na ich zmienny charakter. Bardzo rzadko się pocą nawet przy dużym wysiłku. Jedynie osoby wata z nadwaga mogą więcej się pocić.

 

Włosy, oczy, paznokcie

Osoby typu wata zazwyczaj mają suche włosy, chodź może to być zróżnicowane od suchych nawet po tłuste. Ciemne i szorstkie, kręcone z tendencja do plątania się. Wszystko zależy od ich aktualnej kondycji. Często włosy przyrównuje się do myśli. Jest to typ który wykazuje się nadmiernym natłokiem myśli dlatego często posiadają grube, zdrowe włosy. Czasami jednak gdy myśli zaczynają przerastać ten typ osobowościowy, stają się nie do opanowania, włosy mogą nadmiernie wypadać.

Typowy kolor oczu typu wata to szary, fiołkowy, szaroniebieski chodź mogą się zdarzyć nawet oczy brązowe. Osoby o różnych kolorach obu oczu przypisujemy typowi wata. Oczy są suche, często podrażnione. Wyczerpane szybko tracą blask i stają się matowe.

Paznokcie są twarde, łamliwe, szorstkie o sinawym lub szarawym odcieniu. Często też posiadają rowki. Typ ten ma tendencję do obgryzania paznokci.

Zęby typu wata często są krzywe, wystające to ze względu na ich zmienny charakter zbyt duże zęby w zbyt małej szczęce, problem też występuje gdy wychodzę ósemki – brak miejsca, szczęka nie może ich pomieścić. Są wrażliwe na temperaturę, kruche z cofającymi się dziąsłami dlatego należy szczególnie o nie dbać. Na języku- szczególnie po przebudzeniu występuje delikatnie szarawy/ szarawo-różowy nalot, który dobrze przylega i może powodować gorzki, cierpki posmak w ustach.

 

Apetyt

Osoby typu wata mimo swoich niepozornych kształtów są bardzo łakome- jedzą oczami. Zazwyczaj jedzą mniej niż by chciały a to z powodu swej nieregularnej natury. Często pomijają posiłki, zapominają o nich w pośpiechu, kiedy są w “flow”  nie czują potrzeby jedzenia- chodź jest to dla nich nie zalecane. Uwielbiają przekąski, nierzadko zdarza się, że ich dzień mija głównie na przekąskach a jak wrócą do domu to zjedliby “konia z kopytami”. Nieregularność ta bardzo im nie służy. Ciało waty nie magazynuje wystarczająco dużo energii by mógł przetrwać długo bez jedzenia dlatego na dłuższą metę takie funkcjonowanie jest destrukcyjnie. Ciało działające na ujemnym indeksie energetycznym wykorzystuje do wyrównanie zapasy sił witalnych- urodzeniowych, których nie można odbudować. Dlatego tak ważne jest aby od początku, swoje życie prowadzić tak by nie wyczerpać swojej energii urodzeniowej.

Mówi się, że wata nie zdąży zmagazynować energii pobranej z pożywienia a już ja wykorzystuje na tym polega jej szybkość, dlatego też najlepszym systemem żywieniowym dla wata będzie “mało a często”. Mniejsze posiłki spożywane częściej co 2-3 h.  

Osoby typu wata mają słabość do kawy, potrzebują kofeiny aby się wybudzić i dobrze funkcjonować rano, niestety ten napój jest jest dobrym wyborem. Kofeina ma działanie wysuszające na narządy dokrewne, sucha z natury wata pogłębia swój stan co w długotrwałym okresie przynosi wyczerpanie i uszczupla ograniczone zasoby energii. Dlatego szybkie pobudzanie za pomocą kawy i cukru przynosi odwrotny rezultat.  

Sucha natura waty wpływa również na wypróżnianie. Niestety osoby o tej konstytucji mają tendencję do zaparć, braku regularności w wypróżnianiu, wydalanie twardych, czarnych stolców oraz wzdęć i odbijania. Często też zmienność objawia się doświadczaniem naprzemiennie okresami zaparć, biegunek czy luźnych stolców. Wpływ na to mają nawyki żywieniowe- nieregularność i tendencja do jedzenia pokarmów wysuszających.

 

Menstruacja, popęd seksualny

Kobiety typu wata mają nieregularne miesiączki, skąpe krwawienia, zdarzają się skrzepy o ciemnym zabarwieniu  to przez naturalną suchość jaką objawia się wata. W wypadku dużej intensywności ćwiczeń czy małej masy ciała miesiączka w ogóle może nie wystąpić. Często też występują bolesne skurcze, napięcia podbrzusza. Często też towarzyszy im niepokój, zaburzenia snu, huśtawka nastrojów, zdenerwowanie czy poczucie dezorientacji.

Typ wata często myśli o seksie, mają bujną wyobraźnię czasami sama myśl zaspokaja ich fizyczny popęd. Kiedy przychodzi im chęć na seks stają się bardzo pobudzone i szybko osiągają szczytowy poziom namiętności. Apetyt na seks mają duży, ze skłonnością do nadmiernego folgowania przez co bywają wyczerpane. Podczas aktu seksualnego zużywają cały swój zapas energii, szybko, mocno, intensywnie i bujnie to najlepiej oddaje preferencje waty.

 

Sen, marzenia senne

Osoby typu wata mają lekki, płytki sen, często przewracają się z boku na bok. Ciężko im zasnąć, przebudzają się kilkukrotnie w ciągu nocy, głównie z powodu hałasów  To z powodu ich szybkości i zmienności życia w ciągu dnia. Gdy są wyczerpani sen jest głęboki i ciężko ich wybudzić. Lunatykowanie, mówienie przez sen, zgrzytanie zębami wskazuje na cechy wata. Często budzą się rano zmęczeni.

Typ wata dużo śni, sny te są przepełnione aktywnością, intensywne, kolorowe, o lataniu, pływaniu , szybkim przemieszczaniu się w ciągłym ruchu, nie rzadko zdarzają się sny o przemocy. Często po przebudzeniu zapominają, że im się coś śniło, chodź zdarzają się okresy, przepełnione aktywnym snem które pamiętają.

 

Wytrzymałość, aktywność fizyczna

Typ ten możemy rozpoznać obserwując jak po tym jak się porusza- szybko, energicznie, prawie że biegnie to właśnie cechuje wata. Często też wpada na umówione spotkanie ostatnia. Lubią wydatkować energię, dlatego wykorzystują czas do maksimum aby nie mieć poczucia, że marnują go na nic nie robienie.

Nie umieją odpoczywać, zapracowują się do granic możliwości. Muszą za wszelką ceną zająć czymś umysł. Osoby te często przesadzają z aktywnością fizyczną ponieważ mają przekonanie “im więcej tym lepiej” niestety to im nie służy. Wyczerpują się w ten sposób. Nadaktywność ta doprowadza ich do niepokoju gdyż na ogół są mało wytrzymali, wysusza ich suchą już naturę. Ich masa mięśniowa jest skąpa dlatego zalecaną aktywnością jest ta budująca mięśnie, a nie spalające (areoby).

 

Cechy osobowości, styl bycia

Osoby typu wata są delikatne, wrażliwe, reagują szybko na zmiany zachodzące wokół nich i dobrze się do nich adaptują. W ich życiu musi się dużo dziać, nie lubią monotonii, zorganizowania, planowania ich umysł potrzebuje stymulacji, zaskoczenia. Mają dużo energii dlatego lubią brać dużo na siebie, często interesują się wieloma rzeczami, robią kilka rzeczy na raz, mają dobrą podzielność uwagi i dlatego charakteryzują się  brakiem umiaru w braniu wielu rzeczy na siebie co w długiej perspektywie czasu wypala ich. Są duszą towarzystwa, szybko nawiązują znajomości, są gadatliwe, chodź nie potrafią słuchać. Mówią szybko, często ich dyskusje przypominają monologi. Na okrągło coś komentują mogą rozmawiać z kotem, kwiatkiem, parapetem nie przeszkadza im to ważne by mówić- to wydatkuje energię. Mają też tendencję by robić dygresje.

Ich nowe znajomości często są krótkotrwałe. Lubią podróże, wszystko co nowe cieszy ich oczy i umysł. Są elastyczne łatwo przystosowują się w nowych sytuacjach i nowych miejscach. Trudno im skupić się na jednej rzeczy, często nie kończą ich, mają słomiany zapał. Poznanie i zrozumienie swojego prakriti ułatwia im świadomie dokonywać wyborów, dzięki czemu będą trwalsze i nie pojawi się frustracja, że znów zaczynają coś nowego, niedokończywszy wcześniej wybrany kierunek.

W stresowych sytuacjach osobowość wata reaguje lękiem, niepokojem wynika to z suchości będącej cechą wrodzoną ich cierpkości. Myślą za pomocą słów, przywołują wspomnienia – myślą obrazami, gdy wyrażają emocje -myślą uczuciami. Używają słów do spojenia swoich myśli. Mają wyostrzony słuch, lubią otaczać się dźwiękami, muzyką, nieharmonijny dźwięk może sprawić im ból. Zawsze najpierw zwracają uwagę na dźwięki będąc w nowym miejscu, dobrze też zapamiętują, uczą się słuchając.

Umysł wata jest szeroko otwarty, są świetni w tworzeniu oryginalnych, nowatorskich teorii. Mają bujną wyobraźnię, marzyciele z głową w chmurach. Ich problem polega na zmaterializowaniu swych myśli, przełożeniu ich na praktykę. Świadoma wata, która zna swoją naturę znajdzie osobą, która pomoże jej obrócić myśli w czyn, która będzie ją dopełniać i dzięki temu jej kreatywność nie pójdzie na marne.

Osoby o typie wata mają świetną pamięć, dobrze przyswajają nowe informacje jednak równie łatwo je zapominają. Rozgniewane wybuchają całą swą energią jednak krótko trzymają urazę i po chwili nie pamiętają co je wyprowadziło z równowagi, chyba że ktoś im o tym przypomni.

Typ wata z trudem wyrabia nowe nawyki, nieregularność widoczna jest w każdym aspekcie życia; sen, jedzenie itd. Lekko podchodzą do życia, lekko obchodzą się z pieniędzmi, czasem, relacjami. Inteligencja finansowa to ich słaby punkt- szybko, nieprzemyślanie wydają pieniądze. Ich wewnętrzne rozproszenie wpływa na impulsywność w wydawaniu pieniędzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

//]]>